Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Niebieskie oko Szydłowca

Opublikowano: 27 luty 2019

Szydłowiecki zalew jest ważnym miejscem dla mieszkańców Szydłowca i okolic, o niebagatelnym znaczeniu turystycznym. Tafla wody widoczna z ratuszowej wieży budzi zaciekawienie odwiedzających nasze miasto i skutecznie zachęca do spacerów w jego okolicę. To miejsce na relaks i rekreację.

Po wielu latach stagnacji szydłowiecki zalew znów tętni życiem. Niemal o każdej porze można tam spotkać amatorów sportu. Latem nie brakuje plażowiczów, a zimą korzystają z niego morsy.

W 2018 roku miejsce to zmieniło się wielowymiarowo.  Wykonana została modernizacja jazu i zapory ziemnej zbiornika. Akwen oczyszczono i odmulono, umocniono i uregulowano także jego linię brzegową. 

{galeria rows=2 preview_width=300}zalew/zalew{/galeria}

Teren wokół zbiornika został zagospodarowany. Została tam wykonana pielęgnacja zieleni, wytyczono nowe trawniki oraz rabaty kwiatowe. Wybudowano altany, wyłożono alejki spacerowe z piaskowca. Wybudowano także drewniany pomost, nazywany przez mieszkańców molem, który obecnie jest najpopularniejszym plenerem fotograficznym.
Odpoczywający nad zalewem mogą zażywać kąpieli, opalać się, korzystać z siłowni plenerowej oraz z boisk do plażowej piłki nożnej lub siatkówki. Do dyspozycji najmłodszych dostępny jest plac zabaw oraz skatepark. Wybudowany został także deptak pieszo - jezdny, który połączył zalew z Rynkiem Wielkim. Wokół akwenu  można spacerować ścieżkami  albo uprawiać nordic walking. Ścieżka spacerowa o długości 4,5 kilometra prowadzi na południe miasta. Na trasie tej pętli zamontowano tablicę z propozycjami ćwiczeń do indywidualnego wykonania. W sezonie letnim kąpielisko strzeżone jest przez ratowników, a wypoczywający mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.
Szydłowiec to nie tylko zalew. W odległości kilkuset metrów od zbiornika znajdują się zabytki architektury, które kilka lat temu zostały zrewitalizowane i są niekwestionowaną atrakcją miejsca.

Późnogotycki kościół farny św. Zygmunta, Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów otoczony fosą i Parkiem Radziwiłłowskim, zabytkowy Ratusz Miejski i hotel „Pod Dębem”.

Zapraszamy nad szydłowiecki zalew.